Warsztaty utwardzania tkanin – to brzmiało dość dziwnie. Cóż to jest? – relacja z warsztatów…

Okazało się, że nowo poznana technika tworzenia rzeźb z użyciem specjalnego preparatu, który po paru godzinach zasycha i jest twardy jak kamień – wręcz nas zachwyciła. Na kilku spotkaniach pani Małgorzata Polańska uczyła nas i pokazywała jak z materiałów takich jak drut, folia, aluminium i taśma malarska można stworzyć postać człowieka. W tym wypadku było to popiersie kobiece – bo z biustem, osadzone na specjalnie przygotowanym drewnianym postumencie.

Następnym etapem pracy było pocięcie w paski starych białych podkoszulków i po zamoczeniu w preparacie do utwardzania (który miał konsystencję gęstej śmietany) i po odciśnięciu z jego nadmiaru, owinięcie naszej figurki tak by nabrała kobiecych kształtów.

Jedyną niewykonywaną przez nas częścią postaci były gotowe płaskorzeźby główek. Dalszy etap prac to już prawdziwa frajda – czyli ubieranie postaci tą samą techniką moczenia kawałków materiałów, koronek, gazy, gipiury i formowanie prawdziwych kreacji. Po tygodniowej przerwie, kiedy nasze rzeźby wyschły, przyszedł czas na ich wykończenie czyli pomalowanie i „jesienne” udekorowanie. Każda z postaci jest inna i oryginalna.

Wszystkie po prostu piękne, w barwach jesieni i z jesiennymi dodatkami.

Każdy, kto już widział nasze prace, nie mógł wyjść z podziwu i nie dowierzał, że zrobiłyśmy je same.

Nie da się ukryć, że jest w nich dotknięcie ręki i dobra rada pani Małgosi, której bardzo, bardzo dziękujemy za te wspaniałe artystyczne przeżycia.

 

Katarzyna Ptaszkiewicz

 

 

 

Dofinansowano:

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „ Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Operacja pt. “Smaki tradycji – edukacja kulturowa oraz prezentacja walorów kulturalnych oraz kulinarnych regionu” realizowana w ramach Projektu Grantowego „Cykl imprez i wydarzeń kulturalnych wykorzystujących zasoby obszaru LGD „Białe Ługi”