Podsumowaliśmy talentowy rok artystyczny

 

Dzień 28 czerwca 2018 r. był dla nas zgromadzonych w Stowarzyszeniu Inicjatyw Twórczych „Talent” dniem wyjątkowym. Przyszedł czas na podsumowanie całorocznej pracy. To już sześć lat jak pod skrzydłami Staszowskiego Ośrodka Kultury możemy realizować coraz ambitniejsze plany.

Tak, dzień ten był dniem świętowania, ale nim do niego doszło, trzeba było się wiele napracować i nauczyć. Oczywiście sprawiało nam to ogromną radość, bo na naukę nigdy nie jest za późno, a czas przecież działa na naszą niekorzyść.

Za nami już czas pracy zawodowej, wychowywania dzieci, dbania o tysiące codziennych spraw. Nisza czasowa, która się wytworzyła nie została pusta. Staraniem Staszowskiego Ośrodka Kultury sprytnie i szybko została zapełniona.

My zaangażowaliśmy się całkowicie i dlatego widać efekty. W życiu wiele najśmielszych marzeń już nam się spełniło, albo i nie, teraz mamy czas na spełnienie tych nieśmiałych. Zasłuchać się na koncercie filharmonii, oglądać sztukę teatralną nie tylko oczami ale i duszą, patrzeć na obrazy wielkich malarzy, choćby tylko na slajdach, czuć tremę przed występem na scenie, swymi dłońmi tworzyć coś pięknego i wyjątkowego, to wszystko, uwierzcie mi, jest ogromną frajdą.

Program pracy naszego stowarzyszenia został tak zaplanowany aby każdy znalazł „coś” dla siebie. Już od pierwszego dnia naszego artystycznego roku ruszyliśmy z impetem. Nasza opiekunka pani prezes Krystyna Bednarska z wielką starannością dobrała tematykę warsztatów. I rozpoczęło się tworzenie rzeczy dla nas zupełnie nowych, fascynujących.

Filcowanie na sucho to technika ozdabiania za pomocą specjalnej igły i wełny czesankowej gładkich, wełnianych materiałów. My ozdabialiśmy szale projektując samodzielne wzory. Wyszły pięknie. Tak rozpoczęliśmy realizację projektu „Smaki tradycji. Edukacja kulturowa oraz prezentacja walorów kulturalnych i kulinarnych regionu”.

Kolejny projekt – „Wszędzie razem. Integracja pokoleń poprzez warsztaty rękodzielnicze” w ramach programu „Działaj Lokalnie X”. Warsztaty „mały jubiler” i biżuteria szklana, Tiffany, makramowa czy  koralikowa pokazały, że ozdoby niepowtarzalne, delikatne, czasem z koralików, czasem z atłasowego sznurka zachwycają nie tylko nas i młodych twórców, ale jak pokazała późniejsza prezentacja także osoby postronne.

Następnym realizowanym projektem były koncerty słowno – muzyczne promujące historyczne zasoby dziedzictwa kulturowego na terenie objętym działaniem „Białe Ługi”. Odbyły się one w SOK oraz w kościołach w Staszowie i Koniemłotach, ciesząc się ogromnym powodzeniem. Z roku na rok tego typu imprezy zyskują na popularności, co wskazuje na rosnącą „wrażliwość” Staszowian.

My też – „Talentowicze” – wzbogacamy swe wnętrza, biorąc udział w cotygodniowych wykładach pana Leszka Masa „O sztuce”. W niejednej zaszczepił bakcyla zwiedzania galerii i muzeów. Frekwencja na zajęciach jest imponująca. Pan Leszek pewnie i swobodnie prowadzi nas przez epoki.

Wzięliśmy udział w warsztatach wyjazdowych – „Artystyczna wytwórczość ozdób i biżuterii z wiórków drewna osikowego” w pracowni Osikowa Dolina w Koziegłowach.

Z czasem nabywamy coraz większej sprawności manualnej i podejmujemy coraz to nowe wyzwania. Utwardzanie tkanin? – proszę bardzo. Pod czujnym okiem plastyczki pani Małgorzaty Polańskiej, korzystając ze specjalnego preparatu, który zasycha i jest twardy jak kamień, stworzyliśmy postacie kobiet o cudownych wymodelowanych kształtach. Ubrane i pomalowane stały się ozdobą naszych wystaw.

Wspólnym kolędowaniem  przywitaliśmy Nowy 2018 r. Atmosfera tego spotkania była radosna i świąteczna – białe obrusy, świece, świąteczna dekoracja sali, uśmiechnięte twarze i śpiew pod kierownictwem pani Beaty Chodurek, która  przygotowała podkłady muzyczne.

Zimowe tygodnie szybko mijały pośród zajęć bębniarskich, fitnessowych, prób kabaretu. Tak – pomysłem naszej koleżanki Kasi Ptaszkiewicz powstał kabaret.

A tu kolejne warsztaty w ramach operacji „Nowa kultura. Organizacja czasu wolnego poprzez realizację warsztatów, spotkań i lekcji edukacyjnych zachowujących dziedzictwo kulturowe terenu objętego działaniem LGD „Białe Ługi” a więc kwiatki z bibuły i krepiny, palmy i spotkanie z panem Grzegorzem Szymańskim zatytułowane „Kultywowanie  tradycji Świąt Wielkanocnych”.

Czasu mał,o a przecież trzeba zrobić maski na karnawał i przygotować się na Dzień Kobiet. Maski wyszły bajeczne, a w „Tajemniczy Wieczór Dżentelmenów i Dam” stały się elementem naszego ubioru.

W zorganizowanym turnieju tanecznym ocenianym przez profesjonalną tancerkę panią Joannę Białą Wilk wystąpiło dziesięć par. Śmiechu było mnóstwo. Wszystkie pary tańczyły z zaangażowaniem i z wdziękiem, a trzy zostały nagrodzone.

Ledwo przebrzmiały dźwięki zabawy a tu już „Wielka Noc – Wielka Moc” – kiermasz świąteczny, który cieszy się od lat wielkim zainteresowaniem mieszkańców miasta. Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną – prezentowane palmy były pomysłowe i kolorowe prace. Stoiska z kwiatami, piernikami, pisankami, kartkami świątecznymi, figurkami z masy solnej były oblegane nie tylko przez dzieci.

Największą frajdę miały jednak dzieci pod koniec maja, kiedy to w Parku „Zalew nad Czarną” odbywały się warsztaty plenerowe i programy artystyczne. Nasze panie dwoiły się i troiły, obsługując kąciki artystyczne. Świetna zabawa trwała do późnych godzin popołudniowych, a dzieci z zainteresowaniem patrzyły i próbowały swych sił tworząc biżuterię, kwiatki z papieru, malując, zdobiąc pierniczki,  gotując „kolorowe zbożaki” czy uczestniczyć w zabawach animacyjnych z grupą „Patigo”.

Podsumowując cały rok pracy SIT „Talent”, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to był dobry, pracowity rok. Wielka w tym zasługa pani prezes Krystyny Bednarskiej, która zaraża nas swymi pomysłami i dobrą organizacją pracy, gościnnych i przyjaznych murów Staszowskiego Ośrodka Kultury z p. dyrektor Katarzyną Ciepielą oraz przychylności władz miasta i powiatu. Podczas walnego zebrania p. Dominik Rożek poinformował nas o źródłach środków finansowych pozyskiwanych na realizację powyższych zadań, które pochodzą przede wszystkim ze środków unijnych, LGD „Białe Ługi”, Gminy Staszów oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. W ostatnim czasie Stowarzyszenie pozyskało kilkadziesiąt tys. złotych.

W trakcie wieczoru podsumowującego nasz rok artystyczny wspólnie z zaproszonymi gośćmi obejrzeliśmy prezentację multimedialną, a następnie przy wielkim aplauzie zebranej publiczności Kabaret „Czerstwe Babki i Pierniki”. Zaprezentował on swój najnowszy spektakl „Jubileusz 6 – lecia pożycia małżeńskiego rodziny Talenciaków”. Świetnie dobrana obsada, wartka akcja, dowcipne teksty to wszystko zasługa naszej koleżanki Kasi Ptaszkiewicz. Owacje na stojąco były niezaprzeczalnym dowodem dla naszych 20 – tu aktorów, reżysera, scenografa i autora tekstów w jednej osobie.

Wystąpiła również 13-osobowa grupa taneczna przygotowana przez panią Zosię Paliś –  pracownicę SOK i jednocześnie skarbnika naszego stowarzyszenia. Ogniste rytmy Sławomira i Madonny, świetna choreografia, gra świateł wywołały wrzawę na widowni. To było uznanie.

Sekcja bębniarska prowadzona przez pana Krzysztofa Laskowskiego dała wspaniały występ. „Wybębniła” pięć utworów w iście afrykańskich rytmach.

Tradycją już się stało, że był tort, kawa, herbata, lampka wina, wpisy w naszą kronikę i rozmowy, rozmowy, rozmowy…

Teraz już wspominamy ogniska integracyjne, wspólne oglądanie sztuki w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach, wycieczkę do Kazimierza Dolnego i Puław.

Radujemy się bo wszystkie te imprezy cementują naszą grupę. Dziś już się żegnamy lecz spotkamy się we wrześniu pełni nowych pomysłów i chęci do pracy.

 

 

 

                                                                                                  Autor:         Anna Jezierska