Podróże, ach podróże

Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Talent” zorganizowało wieczór wspomnieniowy pt. „Podróż mojego życia”. Prowadzący spotkanie, Dominik Rożek, nie tylko w zabawny sposób zapowiadał kolejnych prelegentów ale też jako pierwszy opowiadał o swej podróży, jaką była pielgrzymka do Rzymu i La Salette, która odbyła się w sierpniu 1992r.  Organizował ją wówczas staszowski ksiądz Wojciech Adamczyk. Z opowiadania Dominika dowiedzieliśmy się , że pielgrzymi w ciągu miesiąca zwiedzili  kilkanaście państw Europy. Mimo tego, że podróżowali dwoma zdezelowanymi autokarami (jeden z nich się popsuł pod Wiedniem), mimo niewygód w postaci spania w namiotach, na plaży czy po prostu w autokarze było to niesamowite przeżycie i z pewnością wywarło wymierny wpływ na kolejne europejskie podróże prelegenta. Warto nadmienić, że każdy komentował swe zdjęcia z podróży wyświetlane na ekranie.

Następnie głos należał do Teresy Sobieniak. Ona  z kolei opowiadała o podróży na Litwę i do Białorusi na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. W mistrzowski sposób przedstawiła zabawne sytuacje, które zdarzały się podczas kilkudniowej wycieczki, opowiadała o wizycie w Wilnie i Katyniu. Duże zaciekawienie wywołały czarno-białe fotografie i pocztówki prezentowane przez Panią Teresę.

Kolejne wspomnienia to Izrael. Ten niezwykły kraj przybliżyła Elżbieta Nasternak. Podróż, którą odbyła już w XXI wieku do Ziemi Świętej obfitowała w wiele ciekawych wycieczek. Najciekawszą chyba była wizyta w Instytucie Yad Vashem w Tel Aviwie. Z kolorowych zdjęć można było poznać m.in. historię medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, pamiątki z „Holokaustu”, drzewo oliwne Ireny Sendlerowej i wielu innych Polaków ratujących życie Żydom w czasie okupacji hitlerowskiej.

 Następnie przyszedł czas na inny kontynent. Tym razem Amerykę Północną i tam Stany Zjednoczone. Swój kilkuletni pobyt w tym kraju przedstawiła autorka wielu książek Kazimiera Dorosińska.  Żywotna podróżniczka opowiadała m.in. o podróży na Florydę, zwiedzaniu Nowego Jorku i wielu innych ciekawych miejsc. Była to bez wątpienia najdłuższa ze wszystkich prezentowanych podróży.

Po Ameryce Północnej przyszedł czas na Afrykę. Bowiem kolejny prelegent przebrany w strój Araba Paweł Ciepiela opowiadał o pobycie w Egipcie, a nadto w Izraelu i Palestynie. Przedstawił m.in. swój pobyt na Saharze i refleksje na temat wizyty w Jerozolimie i Jerychu.

Kolejnymi   osobami, które wspominały swą podróż życia były: Maria Podsiadły i Zofia Szemraj. Panie opowiadały o Narodowej Pielgrzymce Polaków do Rzymu jesienią 2016r. W niezwykle ciekawy sposób mówiły o zabytkach, uroczystościach religijnych, pobytach w miejscach świętych na terenie całych Włoch.

 Wspomnienia z pobytu w Słowenii i Niemczech przedstawiła Grażyna Szlęk. Opowiadała o zabytkach, o pobycie w jaskiniach i wędrówkach po Bałkanach. Prezentowała wspaniałą kolekcję kolorowych zdjęć z licznych wyjazdów z mężem.

            Zorganizowana po raz pierwszy wspomnieniowa impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy profesjonalnie się do niej przygotowali, przynosząc  liczne fotografie a nawet pamiątki z podróży. Zainteresowanie taką formą było tak duże, że postanowiono kontynuować imprezę w przyszłości i prezentować na niej następne wspomnienia. Podkreślić należy, że nawet mimo upływu kilkudziesięciu lat, wyjazdy bardzo głęboko utkwiły w świadomości uczestników. Pielgrzymki religijne, wycieczki zorganizowane i wyjazdy indywidualne do dziś żyją w sercach podróżujących, wracając we wspaniałych wspomnieniach. I bardzo dobrze, że członkowie SIT „Talent” zechcieli się nimi publicznie podzielić, co sprawiało im zresztą  nieukrywaną satysfakcję.

 

« z 2 »