Relacja ze spotkania Biało-Czerwonego

 

„Naród który nie szanuje przeszłości

Nie ma prawa do przyszłości”.

Tak powiedział wielki patriota Józef Piłsudski twórca Państwa Polskiego.

Od nas współczesnych nie oczekuje Ojczyzna daniny krwi, ale swoim życiem winniśmy świadczyć o miłości do kraju. Czasami jest to miłość trudna gdy wokół brak zgody i zrozumienia. Wszyscy jednak w tym wyjątkowym roku 2018 podnieśmy Polskę do rangi świętości. Już nikt nigdy nie będzie świętował 100 – ej rocznicy odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. To stało się udziałem naszego pokolenia.

Aby uczcić to ważne wydarzenie, my członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Talent” zebraliśmy się w przyjaznych murach Staszowskiego Ośrodka Kultury. Uroczysty wieczór rozpoczęliśmy odśpiewaniem Hymnu Polski.

Skupienie, powaga, czasami łza w oku. I rozpoczął się konkurs, a właściwie wieczór pieśni patriotycznych. Zgłosiło się 15 wykonawców, w tym dwóch panów – p. Dominik Rożek i p.  Paweł Ciepiela w stroju epoki. Nasze wokalistki także wyglądały pięknie i dumnie bowiem

„…Polski my naród

Polski ród

Królewski szczep Piastowy”.

To nie patos – serca biły nam w zgodny rytm i każdy czuł dumę z przynależności do kraju tak bardzo doświadczonego przez wieki.

Jury w składzie Katarzyna Ciepiela, Katarzyna Ptaszkiewicz i Krzysztof Laskowski, miało problem z wytypowaniem trzech najlepszych wykonawców. Wyróżnienia otrzymali wszyscy a najlepsza trójka to:

– Elżbieta Nasternak z przepięknie odśpiewaną kołysanką leśną „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”,

– Emilia Kowalska akompaniując  na gitarze z utworem „Nie chcemy wojny”,

– Maria Warchałowska z przejmującą pieśnią „Piechota”.

 

Wzruszeń było mnóstwo. Przebrzmiały dźwięki, a my jeszcze byliśmy zasłuchani. Słowa każdej z pieśni chwytają za serce.

Składamy wielkie podziękowania zarządowi SIT i dyrekcji SOK za przygotowanie tak pięknego wieczoru. Mamy nadzieję, że przy okazji następnych doniosłych uroczystości będą organizowane takie wieczornice

 

   Anna Jezierska