NASI KOLEKCJONERZY – prezentacje zbiorów kolekcjonerskich członków SIT „Talent” oraz zaproszonych gości

 

 

Dwa kolejne wieczory spędziliśmy bardzo interesująco.

Na zapowiedziany  temat „ Nasi kolekcjonerzy” zgłosiło się tylu chętnych  zbieraczy, że trzeba było utworzyć  dwie grupy.

31 stycznia  i 1 lutego br. spotkaliśmy się w sali klubowej Staszowskiego Ośrodka Kultury, by zaprezentować swoje zbiory. Była lekka trema, bo dla większości prezentujących to pierwsze publiczne pokazanie i omówienie swoich skarbów. Wszystkie zbiory były niezwykłe, bo naznaczone indywidualnymi cechami .

Ogółem wystąpiło 20 zbieraczy: 15 osób z naszego stowarzyszenia, 5 zaproszonych z naszego regionu, dwie gościnnie z innych województw oraz nasza pani Krysia.

Jako pierwsza swój zbiór zaprezentowała pani Zofia Czerna. Oniemieliśmy z wrażenia – zebrała ok.1000 autografów ludzi ze świata polityki, rozrywki, kultury. Mówiła z jakim trudem i mozołem niektóre z nich zdobywała. Wytrwałość,  trwająca czasami lata, pozwoliła zdobyć  te najcenniejsze. Ale ma się czym pochwalić! Obok autografów przywódców państw, gwiazd rozrywki, sportowców są nobliści i papież.

Andrzej Sochacki przedstawił swój zbiór kamieni osobiście znalezionych. Były tu łupki kambryjskie z odciśniętymi  zwierzątkami, różne rodzaje krzemieni, skamieniałe drewno sprzed 15 mln lat /pytanie – dlaczego nie zamieniło się w węgiel drzewny?/, bursztyny. Z rowerowych wycieczek ma plakietki i korki, które pochodzą z butelek od win wypitych podczas odpoczynku.

Kasia Ptaszkiewicz przyznała się, że do swych klaserów nie zaglądała przez ok. 20 lat. Z drżeniem w dłoniach i wielkim sentymentem prezentowała swój zbiór. 4 klasery z pełnymi seriami robiły wrażenie: poczet królów polskich, głowy wawelskie, bitwy II wojny światowej, zwierzęta, ptaki, jubileusze. Obok znaczków magnesy przedstawiające miejsca, gdzie była lub też gdzie chciałaby być.

Kazia Dorosińska prezentowała pocztówki i serwetki robione ręcznie. Pocztówki z całego  świata – poukładane, każda ze swoją historią. A serwetki? – są i hafty regionalne i najpiękniejsze richelieu.

Wiesia Szczepańska zaskoczyła nas. Przez lata zbierała naparstki, zbiór ma naprawdę okazały. No i magnesy, które  cieszą się wielką popularnością w ostatnich latach.

Reginka Przybycień to mistrzyni haftu krzyżykowego. Jej sprawne ręce stworzyły naprawdę piękne rzeczy. Oprawione w ramki są jak obrazy i mogą być ozdobą każdego mieszkania. To  rękodzieło.

Grażynka Cukierska  zaprezentowała świeczki. Nawet nam się nie śniło, jakie kształty i co mogą przedstawiać: np. zwierzątka, zegary, budowle, owoce, warzywa….

Henio Modzelewski swój zbiór opisał „nieuczesane zbieractwo”. Były pudełka po papierosach, zapałkach, okulary, hasła nawołujące do niepalenia….

Ania Kopacz pokazała naprawdę okazały zbiór magnesów. Niektóre były wyjątkowe. Zbierane osobiście i przez najbliższą rodzinę upamiętniają  miejsca, które chciałoby się jeszcze odwiedzić. Są pełne wspomnień.

Po pięknych i okazałych zbiorach  przyszedł czas na moją kolekcje matrioszek, czyli najpopularniejszych na świecie lalek drewnianych wydrążonych w środku, wkładane jedna w drugą. Wszystkie przedstawiały dorodne dziewczyny rosyjskie. Matrioszka  to symbol  dobrobytu, majętności, zdrowia.

Jako ostatnie tego wieczoru wystąpiły: Tosia Jezierska z Otwocka (lat 11) z kolekcją 44 Blue Nosków, czyli maskotek z niebieskimi  noskami i charakterystycznymi dwoma łatkami. Z wdziękiem opowiedziała o zaangażowaniu rodziców i kuriera, by na czas blue noski znalazły się w Staszowie.

Natalka Sukiennik (lat 9) z królewskiego miasta Niepołomice, tak jak Tosia, chciała pokazać co zbiera. To figurki z jajek Kinder niespodzianka. Zbiór niebagatelny, bo składający się z 83 zabaweczek. Czekolada z jajeczek jest pyszna, jak mówi, ale to co jest w środku jest ważniejsze.

Obie dziewczynki dostały gromkie brawa.

Pani Krysia Bednarska zaskoczyła nas. Od 2002 r. zbiera wizytówki kandydatów  do wyborów samorządowych. Warto, by przypomnieć sobie wszelkie obietnice i hasła. Może nadarzy się taka okazja.

 

Drugiego dnia:

Pani Alicja Słomińska przedstawiła magnesy i to nie tylko te które zebrała w czasie swoich wyjazdów i wycieczek, ale również osobiste, otrzymane od bliskich  np. w kształcie serca z napisami czułymi i serdecznymi,  podkreślającymi wyjątkowość  mamy i babci.

Kolekcja kufli piwnych z lat 1982-2018 pana Romana Nasternaka to osobliwy zbiór. Są kufle ze szkła, porcelanowe, gliniane. Wszystkie opatrzone znakiem KiZCHS  „Siarkopol”  Grzybów i datą biesiady. Jak biesiada to oczywiście śpiew, a więc musiały być i zeszyty – śpiewniki, a w nich niejednokrotnie frywolne piosenki.

Ela Nasternak w swym zbieractwie poszła w „nieziemskość” a więc anioły. Anioły ze szkła, porcelanowe, z glinki, z drzewa osikowego, z górskich kryształów, koronkowe. Piękne. Z wszystkich bije jakby blask delikatności, kruchości  i świętości.

Władysława Sadłochę (naszego malarza) poznaliśmy z innej strony. Broń biała,  a więc szable, szpady. Broń palna – hakownice, muszkietery.  XIX wieczna szabla austriacka naprawdę robi wrażenie.

Anioł Edward to pasjonat zegarów wahadłowych. Wyroby Gustawa Beckera nie mają dla niego tajemnic. Pieczołowicie składa i dorabia części  „chorym zegarom”.

Laura Piątkowska zbiera długopisy i plakietki z rajdów organizowanych nie tylko przez PTTK, ale również z rajdów organizowanych przez KiZCHS „Siarkopol” oraz z pielgrzymek do miejsc świętych.

Krysia Nowak z przejęciem zaprezentowała nam zbiór znaczków pocztowych. Są unikatowe całe serie ze specyfikacjami abonamentowymi datowane na 1980 rok. I oczywiście 25 magnesów zagranicznych, w tym najcenniejsze  z Paryża i z wyspy Bali, oraz krajowe, zakupione na  naszych wycieczkach.

Zosia Tamioła (nasza cyklistka) uczestniczka wielu rajdów rowerowych, zgromadziła magnesy z miejsc, w których była. Do tego pudełka po zapałkach i z zapałkami, polskie, czeskie, ukraińskie.

Stanisław Arendarski od 1983r aktywnie udzielający się przy obsłudze pielgrzymów zdążających do Częstochowy zbiera otrzymane od nich w dowód wdzięczności plakietki pielgrzyma. Z wieloma pielgrzymami utrzymuje kontakt.

Bardzo okazały zbiór zaprezentował p. Michał Szercer. Wszystkie okazy dotyczą jego kariery sportowej. Dawny mieszkaniec Brzegu Dolnego, zawodnik KS Rokita  w zapasach, zgromadził mnóstwo medali, dyplomów, pucharów. Będąc Zasłużonym Krwiodawcą pokazał złote odznaki  i ozdobne talerze z odpowiednimi adnotacjami. Ma też całkiem spory zbiór zaproszeń  od dawnego swego klubu.

 

Każdy z wystawców – kolekcjonerów z lubością mówił o swoich zbiorach. Są one dowodem na to, że potrafimy pielęgnować  to co ma dla nas znaczenie, co chcielibyśmy  zachować poukładane  i posegregowane. Każdy zbiór to osobna historia pisana latami. Dobrze, że mamy takie hobby.

 

Serdecznie dziękujemy naszym gościom: Zosi Czernie, Andrzejowi Sochackiemu, Romanowi Nasternakowi, Edwardowi Aniołowi oraz Władysławowi Sadłosze za przyjęcie „talentowego zaproszenia” i prezentację swoich zbiorów kolekcjonerskich.

 

 

Autor:  Anna Jezierska