Przemysłowe wizytówki Ziemi Staszowskiej

W ramach działania „Przemysłowe wizytówki Ziemi Staszowskiej” 4 października Talentowicze zwiedzili Hutę Szkła pana Tadeusza Wrześniaka w Krzywołęczy oraz wystawę szkła ozdobnego i użytkowego w Grzybowie.


Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy ciężką pracę hutników bezpośrednio podczas dmuchania i obróbki szkła (kielichy 120). Na zakończenie wycieczki odbył się grill w Zakątku Świętokrzyskim. Chętni mogli podziwiać okolicę z tarasu widokowego umieszczonego na piramidzie.


10 października br odwiedziliśmy Kopalnię Siarki w Osieku. Ogromne wrażenie na nas wywarł ekologiczny sposób funkcjonowania kopalni oraz zielone tereny. W wycieczce uczestniczyła spora grupa emerytów KiZChS „Siarkopol”, którzy z uznaniem odnieśli się do korzystnych zmian, porównując funkcjonowanie kopalni w Grzybowie ze współczesnym funkcjonowaniem kopalni w Osieku.


Kolejną wizytówką przemysłową Ziemi Staszowskiej, gdzie udaliśmy się liczna grupą 17 października br, była Elektrownia Połaniec. Zwiedzanie elektrowni było wspaniałym przeżyciem. Objaśnienie terminologii przez fachowych przewodników i zobaczenie urządzeń energetycznych z bliska dało moc wrażeń oraz duże wyobrażenie o pracy elektrowni i produkcji prądu elektrycznego.

Z.K.