Wernisaż wystawy kolekcjonersko-plastycznej

Ciekawym wydarzeniem kulturalnym w naszym mieście jest Staszowski Festiwal Kolekcjonersko – Plastyczny, którego wernisaż odbył się 13 grudnia w staszowskim Ratuszu. Projekt ten został zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Talent” oraz Staszowski Ośrodek Kultury a dofinansowany  ze środków Gminy Staszów.

Wprost trudno uwierzyć ilu Staszowian kolekcjonuje różne przedmioty i trzyma je w swoich domach. Nadarzyła się okazja, żeby zostały pokazane wszystkim, którzy są ciekawi pasji, zainteresowań i twórczości plastycznej mieszkańców Staszowa. W przedsięwzięciu  zaprezentowały swoje kolekcje i prace plastyczne 24 osoby. Ekspozycję ograniczała powierzchnia wystawowa. Z pewnością w przyszłości kolejne osoby zaprezentują swoje zbiory i artystyczną twórczość. Mamy bowiem nadzieję, że tego typu festiwal wejdzie na stałe do kulturalnego kalendarza Staszowa.

W otwarciu wystawy uczestniczyło wielu gości i oczywiście właściciele eksponatów. Przybył pan Burmistrz Leszek Kopeć, pani V-ce Burmistrz Ewa Kondek oraz pan Marek Strzała – radny Sejmiku Wojewódzkiego i przedstawiciele Rady Miejskiej w Staszowie. Wernisaż poprowadził Dominik Rożek a gości przywitała Anna Gogola p.o. Dyrektora SOK. Po wystąpieniu pana Burmistrza, skierowanym do kolekcjonerów i twórców, spotkała nas jako stowarzyszenie miła niespodzianka. Otrzymaliśmy nowoczesny projektor, który przyda się nam bardzo i będzie służył przy realizacji przeróżnych form naszej działalności. Miałam przyjemność odebrać go z rąk pana Burmistrza oraz pani Burmistrz i podziękować w imieniu Zarządu i członków SITu.

W dalszej części spotkania przedstawieni zostali wszyscy właściciele kolekcji i prac plastycznych, wręczono im podziękowania za udział w festiwalu. Każdy otrzymał również mały upominek „świąteczny”.

Później nastąpiła najważniejsza część wernisażu czyli oglądanie zbiorów i prac. Różnorodność jest zadziwiająca. Na wystawie można obejrzeć: kolekcje znaczków pocztowych, pudełka po zapałkach, zakładki do książek, numizmaty,  medale okolicznościowe poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II, odznaki turystyczne, płyty winylowe, magnesy, szklane wazony, figurki aniołów, lalki porcelanowe, miniaturki wozów strażackich, świece o przeróżnych kształtach, matrioszki, etykiety po piwie. naparstki, poroża, zbiory geologiczne, militaria. Ciekawa jest też wystawa prac plastycznych. Okazuje się, że amatorsko zajmuje się taką twórczością wiele Staszowian a ukryte do tej pory w domach prace nareszcie mogły ujrzeć światło dzienne i wzbudzić podziw dla talentu twórców.

 Nasze stowarzyszenie może pochwalić się sporą grupą osób, które zaprezentowały się na festiwalu. Po raz kolejny wygląda na to, że nazwa „Talent” jest nieprzypadkowa i takich osób kreatywnych, zdolnych i o interesujących pasjach jest w naszym gronie naprawdę dużo.

Miłe spotkanie w staszowskim Ratuszu uświetnił duet wokalny Marta i Michał. Był również poczęstunek i ciekawe rozmowy osób, które spędziły razem ciekawie grudniowy wieczór.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w dniach 15 – 17 grudnia w godz. 12.00 – 16.00 oraz w najbliższą niedzielę  podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego i wspólnego ubierania choinki.

Przyjdźcie Państwo do Ratusza – naprawdę warto.

 

Autor: Katarzyna Ptaszkiewicz