Warsztaty mydełkowe

13 października SIT „Talent’ był organizatorem warsztatów pt. „Naturalne kosmetyki”. Uczestniczki zajęć dowiedziały się jak szybko w domowych warunkach można wykonać z łatwo dostępnych składników kule musujące i mydełka. Warsztaty prowadziła pani Marta Skrzyńska z Centrum Szkoleń i Animacji w Sawinie, która krok po kroku instruowała jakie komponenty mieszać ze sobą, aby na początku powstały kolorowe musujące kule kąpielowe. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, mąka ziemniaczana,  olej to podstawowe składniki, które kolejno dodawano do miseczki, wyrabiano żeby przybrały konsystencje mokrego piasku. Później olejek zapachowy: różany, lawendowy, zapachy cytrusowe, ziołowe i wiele innych – nie sposób wszystkich wymienić. Prowadząca zaskoczyła wszystkich ilością, każdy mógł wybrać swój ulubiony. Na koniec barwnik, dzięki któremu kula przybrała odpowiedni kolor. Można było również dodać suszone kwiaty lub zioła. Masa wędrowała do foremki i odstawiona do wyschnięcia, a warsztatowicze przeszli do wykonywania fantazyjnych mydełek. Na początek wybór silikonowych foremek. I tu znowu dylemat, który kształt wybrać: gwiazdkę, muszelkę, serce, a może choinkę, bo święta tuż, tuż?  Następnie do płynnej bazy glicerynowej kolor  barwnika i zapach według własnych upodobań oraz dodatki np. zioła, przyprawy, suszone kwiaty (płatki róż, bławatka, wrzosu, lawendy). Jeśli ktoś chciał, aby mydło miało właściwości peelingujące, mógł użyć zmielone ziarna kawy lub płatki owsiane. I właściwie koniec pracy, należy poczekać kilkanaście minut aż mydełko zastygnie.

I nadeszła najprzyjemniejsza chwila, wyjęcie kul musujących i mydełek z foremek. Wyszły piękne, kolorowe, pachnące, o różnych kształtach cieszą oczy warsztatowiczów. Wszyscy zadowoleni. Kule do kąpieli stanowić będą namiastkę prawdziwego SPA. Po wrzuceniu do wanny natychmiast buzują, uwalniając przy tym piękny zapach. Całkowicie rozpuszczają się w wodzie zaraz po ich zanurzeniu. Receptura została przygotowana w ten sposób, że gwarantuje ona odżywienie oraz nawilżenie skóry. Po kąpieli przy użyciu  kuli skóra staje się gładka i przyjemna w dotyku.

Ręcznie robione mydło glicerynowe z oryginalnym dodatkiem i o cudownym zapachu z pewnością spodoba się każdemu.  Zostało wykonane z naturalnych, przyjaznych dla skóry składników, bez sztucznych dodatków, które mogą powodować alergie.

Warsztaty zostały zorganizowane w ramach projektu „Spacer po zdrowie. Edukacja prozdrowotna osób starszych”, który został dofinansowany ze środków Wojewody Świętokrzyskiego.

 

« z 2 »