Udział  SIT „Talent” w  „Wypadzie za miasto” – Chmielnik i Chałupki

 

 

Tragiczny naród.

Tak jednym,  krótkim zdaniem można podsumować wrażenia po wizycie w zabytkowej synagodze przekształconej w nowoczesne multimedialne muzeum poświęcone  Żydom z Chmielnika i okolic.  Nosi ono nazwę „Świętokrzyski  Sztetl”.  Sztetl w języku potocznym znaczy  nasze miasteczko.

Zawirowania historii wyeliminowały społeczność żydowską z naszych miast i miasteczek. Nie tylko wojna i słynne  niemieckie akcje likwidacji ludności żydowskiej były tego przyczyną.  Lata powojenne a szczególnie 1967-68 to czas gdy władze polskie zmusiły ludność żydowską do opuszczenia naszego kraju. Pozostał wstyd.  Sale w muzeum, eksponaty, krzyczą w ciszy. Jest to krzyk o przelaną krew, o cierpienie, niejednokrotnie o bierność. Film „okruchy pamięci” to ślad po tych których nie ma.

Zagościliśmy  również w „Barze przy Rondzie” gdzie poznaliśmy tajniki kuchni żydowskiej.  Upieczona maca nie była dla nas rewelacją bowiem takie placuszki pieczone bezpośrednio na płycie zajadaliśmy będąc dziećmi    .

Następnym etapem naszego wyjazdu edukacyjnego były Chałupki.

Tu poznaliśmy tajniki garncarstwa i nawet sami mieliśmy możliwość ulepić coś z gliny. Aby kręcić kołem garncarskim, panować nad dłońmi  i patrzeć na efekt swojej pracy trzeba spokoju i skupienia. Chwila nieuwagi i misternie uformowany wazonik zmienia się w bezkształtną bryłkę.                                                     Prezentowane  eksponaty w części muzealnej ukazują piękno wyrobów glinianych stworzonych przez mistrzów tego rzemiosła – Armańskich, Głuszków i Sowińskich.

Wyjazd zorganizowany przez naszą p. Krysię Bednarską był niezwykle ciekawy i pouczający. „Wypad za miasto” jak zwykle był dopięty na ostatni guzik. Zadanie realizowane przez Staszowski Ośrodek Kultury w ramach Inicjatyw Lokalnych DK+ dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury.

                                                                                                                                                           Autor:    Anna Jezierska