Polecam spektakl „Caryca Katarzyna” – relacja z wyjazdu do teatru

            22 lutego 2019r członkowie SIT „Talent” uczestniczyli w wyjeździe do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Caryca Katarzyna”. Autorem scenariusza jest Jolanta Janiczak – jest absolwentką psychologii, zajmuje się pisaniem tekstów scenicznych, dramaturgią w działaniu i adaptacją tekstów.

Reżyser Wiktor Rubin – reżyser teatralny, absolwent socjologii i reżyserii w krakowskiej PWST, studiował również filozofię.

Rolę Carycy Katarzyny zagrała Marta Ścisłowicz.

Spektakl był oparty na dziejach historycznych. Dotyczył życia oraz zdobycia władzy i tronu przez Katarzynę II. Spektakl pokazany bardzo nowocześnie, wykorzystując aspekty historyczne.

Bardzo dobrze odegrana rola Carycy Katarzyny przez Martę Ścisłowicz, którą podziwiam za grę i odwagę sceniczną .

            Temat bardzo dobrze ujął w swojej recenzji Marek Mikos- krytyk:

„W „Carycy Katarzynie” niewątpliwie chodzi o urządzenie świata, w każdej skali-od mikro, po makro. Ponieważ jak można się domyślić z deklaratywnych fragmentów tekstu scenariusza, w tym urządzeniu świata niemal nic nie działa odpowiednio, autorka rozbiera je na całkiem drobne cząstki i stara się je ułożyć na nowo, może nawet zbudować z nich całkiem nową całość. Niestety, wpada w pułapkę, przed którą sama przestrzegała: bo świat nie jest tylko urządzeniem, którego elementy składają się w całość. Jest też, a może przede wszystkim, przekształcającym się, żywym organizmem. Gdy porozkładać go na- tak często występujące w tekście- ludzkie organy, płyny ustrojowe i wszelkie wydzieliny oraz strzępy, można uzyskać czasem niewiele więcej, niż kompost. Kompost na którym może coś wyrosnąć „

Sztuka jest tematem historycznym, ale aktorzy próbują nam uświadomić jak tamten świat jest podobny do naszego obecnie.

             Polecam spektakl „Caryca Katarzyna” wystawiany w teatrze im. S.  Żeromskiego.

                                                                               Autor: Grażyna Szlęk.