Krosno nie tylko ze szkła znane

21 maja br. członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „Talent” udali się na jednodniową wycieczkę do Krosna. O godz.7.30 autokar z Biura Podróży „Tu i tam” z Mielca wyruszył sprzed Staszowskiego Ośrodka Kultury w kierunku Krosna, które przywitało wycieczkowiczów słoneczną, aczkolwiek nieupalną pogodą. Najlepsza do zwiedzania. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła. Ta istniejąca od 10 lat instytucja zachwyciła wszystkich. Na początku obejrzeliśmy ekspozycję prac ze szkła wykonanych przez najlepszych polskich artystów. Potem przyszła pora na pokaz wytopu szkła. Przy piecu hutniczym dwaj hutnicy pokazywali jak się wykonuje szklaną różę, paterę i inne ozdoby. Można też było własnoręcznie wybić medal z płynnego szkła. Uczestnicy wycieczki zapoznali się z historią hutnictwa na ziemiach polskich w szczególności w okolicach Krosna i poznali techniki wytopu szkła. Potem była prezentacja wykonywania miniaturowych wyrobów szklanych przez mistrza Grigorija,  zobaczyliśmy również malowanie i szlifowanie wyrobów szklanych oraz poznaliśmy techniki ich matowienia. Była także prezentacja filmu, a na koniec każdy mógł zakupić szklane pamiątki w sklepie firmowym. Jak się okazało krośnieńskie huty szkła powstały w 1923 r. i od tego czasu nieprzerwanie funkcjonują. Mimo wielu przeszkód i przekształceń własnościowych, huty w Krośnie zatrudniają ok. 2000 osób i nadal słyną w świecie ze znakomitych wyrobów szklanych, cieszących się od prawie 100 lat nieustającą renomą.

           Po smacznym obiedzie udaliśmy się do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na interaktywny spacer po nowoczesnej przestrzeni usadowionej w budynku dawnego dworca kolejowego.  Wirtualnie przejechaliśmy się koleją, zwiedzając zabytki ziemi krośnieńskiej, przejechaliśmy się wozem konnym, uczyliśmy się siać zboże, kosić, młócić cepami i wypiekać chleb. W placówce poznaliśmy dawne narzędzia rolnicze i użytkowe, stroje ludowe, wyposażenie wiejskiej chaty. Można było m.in. przymierzyć regionalne stroje i posłuchać ludowej muzyki.

           Po zwiedzeniu Etnocemtrum udaliśmy się po raz drugi na piękny, krośnieński rynek. Zachwycił  on odnowionymi fasadami kamienic, nowym brukiem i stylowymi latarniami, a także renesansowymi podcieniami. Obejrzeliśmy zabytkową studnię z makietą dawnego Krosna a następnie tonący w barokowym przepychu kościół farny – najważniejszą bazylikę miasta, zawierającą arcydzieła barokowej sztuki sakralnej. Zachwyciły zdobne ołtarze, ambona, rzeźby i liczne obrazy. Tam też poznaliśmy z ust przewodniczki historię Krosna i jego mieszkańców oraz obejrzeliśmy wieżę farną z XVII wieku. Następnym punktem programu był pomnik Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej i metod rafinacji ropy naftowej, żyjącego w latach 1822-1882. Na koniec obejrzeliśmy gotycki kościół OO. Franiszkanów z kaplicą Oświęcimów. Był oczywiście czas na indywidualne zwiedzanie starego miasta, odpoczynek i zakup lodów. Wycieczka dała możliwość poznania tego jakże malowniczego zakątka Polski leżącego u podnóża Karpat. Wspaniała pogoda i profesjonalna opieka przewodnika były dopełnieniem tej udanej imprezy, która jej uczestnikom z pewnością na długo zapadnie w pamięci.

                                                                                                                                  Autor: Paweł Ciepiela

 

 

« z 3 »