Minęło 10 lat!!!!!


W czwartek 22 września w Staszowskim Ośrodku Kultury odbyła się niecodzienna i długo oczekiwana impreza. 10-lecie świętowało Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Talent”. W uroczystości wzięli udział: burmistrz Miasta i Gminy Staszów Leszek Kopeć wraz z zastępcą Ewą Kondek, dyrektor SOK Anna Gogola, obecny zarząd SIT-u, a także pierwsza prezes Agata Borycka. Nie zabrakło też przedstawicieli Rady Miejskiej, którą reprezentowali: Tomasz Otrębski, Bonifacy Wojciechowski, Mariusz Łazarz, Hubert Gawłowicz, Wojciech Charyga i Dominik Rożek.
Pierwszym punktem był występ zespołu sportowo – tanecznego. Panie, przepasane w biodrach ludowymi chustami, zaprezentowały układ taneczny opracowany przez Zofię Paliś. Zgrabne ruchy (oczywiście nie mniej zgrabnych tancerek) i dopracowany w najmniejszych szczegółach układ wywołał na sali olbrzymie owacje. Potem przyszedł czas na multimedialną prezentację 10-letniego dorobku stowarzyszenia. I tu pojawił się problem. Bo jak w ciągu kilkudziesięciu minut przedstawić 10-letni dorobek?! Z pewnością prezentacja musiałaby trwać co najmniej kilka godzin. Pokazano więc jedynie najważniejsze i najbardziej charakterystyczne wydarzenia. Były więc fotograficzne relacje z wycieczek, warsztatów, występów artystycznych, prezentacje wyrobów rękodzielniczych, statystyki, trofea i dyplomy oraz wiele innych materiałów. Wręcz w symboliczny sposób dokumentowały działalność „talentowiczów”, którzy w liczbie 99 osób (obecnie) od dekady przyczyniają się do wzbogacania zasobów kulturalnych ziemi staszowskiej, dając jednocześnie możliwość realizacji swych pasji i zainteresowań.
Po części oficjalnej na scenie pojawił się kabaret „Czerstwe babki i pierniki” i …zaczęło się. Panie zaprezentowały kilka skeczów, które do łez rozśmieszyły publiczność. Była wizyta u lekarza, dialogi domowe i inne sceny. Ucharakteryzowane aktorki perfekcyjnie wykonywały wyuczone role i prezentowały skecze. Program kabaretowy został przygotowany przez Katarzynę Ptaszkiewicz, która jest autorką scenariusza i wyreżyserowała występ.
Następnie wszyscy udali się do galerii „Piwnice”, gdzie przygotowano wystawę prac z makramy członków i sympatyków SIT. Duże wrażenie wywoływała ekspozycja oświetlona dziesiątkami świec, które podkreślały niesamowity nastrój prezentowanych prac: makatek, lampionów, drzew szczęścia, indiańskich „łapaczy snów” i innych.
Kolejnym punktem były podziękowania. Bukiety kwiatów na ręce prezes Krystyny Bednarskiej złożyli: burmistrz Leszek Kopeć wraz z zastępcą, dyrektor SOK Anna Gogola a także przedstawiciele stowarzyszenia. Dziękując za ogromne zaangażowanie w kierowaniu stowarzyszeniem, życząc kolejnych sukcesów na dalsze lata działalności, wyrazili nadzieję na dalszy rozwój tego jakże znaczącego dla miejscowej kultury stowarzyszenia.
Po uczcie duchowej rozpoczął się bal nad balami.!!!! Do tańca przygrywał zespół „Banda Band”. Tańce w parach, solówki, węże, kółka i obroty, szampan i oczywiście gigantyczny tort urodzinowy upieczony przez „talentowiczkę” Elżbietę Błasińską. Przepyszny strogonoff, zakąski, ciasta i napoje, sałatki i przystawki, cukierki i owoce. Atmosfera rozgrzewała się. Muzyka porywała do tańców wszystkich łącznie z burmistrzami i radnymi. Było wesoło i radośnie. I tak do ciemnej nocy.
Jubileuszowy bal na długo pozostanie w pamięci. Kolejne działania SIT-u na pewno będą tak samo owocne i twórcze, nawet przez 100 następnych lat.


Paweł Ciepiela

 

 

« z 3 »