Wycieczka do Ogrodu na Rozstajach

                Realizując projekt „Spacer po zdrowie…”, zarząd SIT „Talent” przygotował kolejną wycieczkę.

              15 września o godz.9.00 (szczęście, że nie bladym świtem) wyruszyliśmy poznawać nieznane dla nas, a cieszące się coraz większym uznaniem metody pozyskiwania smacznych i zdrowych produktów żywnościowych.

             Najpierw wieś Młodzawy Małe i „Ogród na rozstajach”. To prywatny jednohektarowy ogród botaniczny i ornitologiczny, który powstał 19 lat temu i cieszy odtąd oczy zwiedzających. Pomiędzy drzewami, krzewami, roślinami egzotycznymi i rzadkimi, kaskadami i oczkami wodnymi, jakby przycupnęły prace rzeźbiarskie gospodarza. Całość pięknie zaprojektowana i utrzymana. Istniała też możliwość nabycia niektórych roślin ze szkółki.

            Do Mikułowic pojechaliśmy, by złożyć wizytę w małej olejowej manufakturze, gdzie uroczy gospodarz zaprezentował nam tradycyjną metodę tłoczenia oleju. Do pomocy poprosił naszą koleżankę Kazię tytułując ją czeladnikiem. Ach, z jakim wdziękiem kręciła korbą, by zmiażdżyć ziarenka. Również pięknie prezentowały się koleżanki Ania i Agnieszka, które obsługiwały XVIII-wieczną wyciskarkę. Mieliśmy możliwość skosztować wszystkich produktów, jak i zrobić zakup w sklepiku.

           Jadąc do Olejarni Zagłoby zatrzymaliśmy się we wsi Wełcz, by podziwiać niezwykłą osobliwość okolic Buska. To sosna na szczudłach – wspaniały pomnik przyrody.

          Pobyt w Krainie Pszczół  to kosztowanie różnych miodów, zerknięcie w głąb ula, poznanie pracującego roju pszczelego z matką królową, naznaczoną, by była lepiej widoczna. Smak i zapach skłonił nas do zakupu tego słodkiego smakołyku.

        Tak bardzo udaną wycieczkę zakończyliśmy miłym akcentem – pobytem w Parku Zdrojowym Busko Zdrój. Spacer i pyszna kawa w oranżerii.

W niepamięć poszły przemoczone u niektórych pań nogi. Pełne pozytywnych wrażeń wróciliśmy do Staszowa.

 

                                                                                                         Anna Jezierska

 

                                                                                                  

 

« z 2 »