„Andrzejki” z trunkami w tle

W czwartek 28 listopada w Staszowskim Ośrodku Kultury odbyły się „Andrzejki” zorganizowane przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Talent”. Tym razem oprócz klasycznych wróżb i kabały (we wróżkę wcieliła się Zofia Paliś) przewodnim punktem imprezy był konkurs na najlepszą nalewkę i wino wykonane domowym sposobem. Ilość uczestników była wręcz imponująca, a  ich pomysłowość i inwencja godna największego uznania. Do konkursu win zgłosili się: Henryka Czapla z winami o oryginalnej nazwie „Ha,ha,ha” i  ,Hi,hi,hi”, Krystyna Misiak z produktem „Jesienna róża”, Józef Pater z „Sensem życia”, Zofia Krakówka z „Odlotówką czarownic”, Stanisława Rucińska z „Naturalem” i Paweł Ciepiela z winem „Rycerskim”.

W kategorii nalewek konkurencja była jeszcze większa. Konkurowały więc: Elżbieta Błasińska („Malinowy raj”, „Owocowy raj”), Paweł Ciepiela („Kasztelańska”), Zofia Kozioł („Porterówka”), Maria Podsiadły( „Samo zdrowie”), Kazimiera Mazur („Eliksir młodości”), Józef Wiczliński („Fabryka siły”), Józef Pater („Dar młodości”), Alicja Skrzynecka („Płomień radości”), Anna Jakóbik („Wesoła Fanecka”), Zofia Szemraj („Czarnuszka”), Henryka Czapla („Łzy panny młodej”, „Geramium”), Kazimiera Dorosińska („Nasercowa”), Henryk Modzelewski („Czarci pazur”).

Warto nadmienić, że każdy trunek prezentowany był we własnoręcznie  ozdobionych butelkach, a niektóre z nich stanowiły niemal dzieła sztuki. Bogato malowane, dekorowane kolorowymi nićmi, cekinami i modeliną były wspaniałym dopełnieniem walorów smakowych jakie w sobie zawierały. Po burzliwej dyskusji jury przyznało następujące nagrody:  ZŁOTY TALENT i pierwsze miejsce w kategorii win zajęła Zofia Krakówka, SREBRNY TALENT i drugie miejsce Stanisława  Rucińska, a trzecie miejsce i BRĄZOWY TALENT Paweł Ciepiela. W kategorii nalewek pierwsze miejsce przypadło Pawłowi Ciepieli, drugie Zofii Kozioł, a trzecie Marii Podsiadły.

          Podkreślić przy tym należy wytrwałość komisji konkursowych, którym przyszło się zmierzyć z mnogością trunków o różnym smaku, mocy i konsystencji. Koniec końcem komisje dotrwały do końca konkursu w pozycji pionowej. A tworzyli je w kategorii wina: Paweł Szczoczarz, Wiesława Szczepańska, Dominik Rożek, w kategorii nalewki: Wisława Jaworska, Katarzyna Ciepiela, Aldona Szeliga Strzelczyk i Mateusz Rycombel.

         Były oczywiście tańce i pląsy. Był poczęstunek, na który składały się barszczyk z krokietami, były napoje, słodycze a przede wszystkim trunki, którymi uczestnicy dzielili  się hojnie  z obecnymi „talentowiczami”.

         Tegoroczne „andrzejki” były więc szczególnie wesołe i oryginalne a każdy uczestnik bardziej niż zwykle odczuł atmosferę tradycyjnej zabawy. Olbrzymia w tym zasługa Zarządu SIT „Talent”, który był pomysłodawcą i  twórcą imprezy. Podziękowania dla pani Katarzyny Ptaszkiewicz, która prowadziła całą imprezę.

                                                                                            Autor: Paweł Ciepiela