FLORYSTYKA? – nic trudnego – relacja z warsztatów…

Zacznę nietypowo, bo od refleksji.

To już kolejne warsztaty, które cieszą się ogromną popularnością. Z roku na rok popularność i zainteresowanie tą formą nauki i zabawy rośnie. Cieszy to nas i na pewno sprawia przyjemność zarządowi SIT „Talent” z p. Krysią Bednarską na czele. Chylimy głowy z uznaniem przed ogromem prac, które trzeba wykonać, by zajęcia były ciekawe.

A teraz relacja z tego, w czym brałyśmy udział.

Podzieleni na grupy (tylu chętnych), zajmowaliśmy się florystyką.      Skomponować wiązankę, ułożyć kwiaty, dobrać kolory i elementy dekoracyjne to niebywała sztuka.

My zajęliśmy się tworzeniem jesiennych dekoracji na bazie dyni. Tak – nie pomyliłam się – dyni. Nasza instruktorka p. Maria Skrzynecka, na co dzień właścicielka kwiaciarni, pokazała nam jak w prosty sposób można wyczarować coś pięknego. Jesienny kwiat, kolorowe liście, mech, grona jarzębiny, czarnego bzu, patyczki, miniaturowe dynie, skorupki orzecha kokosowego umiejętnie wykorzystane dały zdumiewający efekt.

Uśmiechnięta p. Krysia z aparatem w dłoni, przechadzała się między pracującymi. Zdjęcia wzbogacą naszą galerię, a dekoracje będą ozdobą sal Staszowskiego Ośrodka Kultury podczas sobotniego „Wieczoru w kolorach jesieni”.

 

                                                                                                                      Anna Jezierska

 

 

 

 

Dofinansowano:

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „ Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Operacja pt. “Smaki tradycji – edukacja kulturowa oraz prezentacja walorów kulturalnych oraz kulinarnych regionu” realizowana w ramach Projektu Grantowego „Cykl imprez i wydarzeń kulturalnych wykorzystujących zasoby obszaru LGD „Białe Ługi”